Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
W dniu 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tego tytułu na naszym kole plastycznym powstały cudowne zakładki do książek, które samodzielnie i z ogromną precyzją wykonaliśmy. Niektóre z nich przedstawiają znanych piłkarzy, niektóre to prawdziwe księżniczki. Nie zabrakło też różnorakich zwierząt. Wiemy, że o książki należy dbać. Dzięki naszym zakładką będziemy pamiętali, gdzie własnie skończyliśmy czytać naszą ulubioną lekturę. Zakładki wzięliśmy sobie do domu.

 


Wiosna

Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro: – Przyjedzie pewno furą
Jeż się najeżył srodze: – Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: – Ja nie wierzę, przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął: – Wiem coś o tym, przyleci samolotem.
– Skąd znowu – rzekła sroka – ja z niej nie spuszczam oka
i w zeszłym roku w maju widziałam ją w tramwaju.
– Nieprawda wiosna zwykle przyjeżdża motocyklem!
– A ja wam tu dowiodę, że właśnie samochodem.
– Nieprawda, bo w karecie!
– W karecie? – Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko, że płynie własną łódką!
A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiaty za nią śpieszą, już trawy przed nią rosną
i szumią – Witaj wiosno!
I u nas na dobre rozgościła się wiosna, co wyraźnie widać. W podgrupach na kole plastycznym zrobiliśmy piękne wiosenne prace, które można oglądać w galerii na parterze naszej szkoły.
Życzymy Wam pięknego, wiosennego dnia.
Wasze pierwszaki.

Święta Wielkanocne

Przed nami piękny czas. Święta Zmartwychwstania Jezusa. Będziemy spędzać je rodzinnie. Niektórzy z nas wyjeżdżają do dziadków. Z tej okazji na kole plastycznym powstały nasze ostanie przed świętami prace, którymi możemy obdarować naszych dziadków, czy rodziców. Staraliśmy się je wykonać jak najdokładniej i najstaranniej. Jak widać, było też wesoło i bardzo, bardzo kreatywnie. I tak powstały kolorowe jajka, które symbolizują nowe życie i radość.

Z tej okazji pragniemy również złożyć Rodzicom i Dzieciom świąteczne życzenia. Życzymy, aby były one spędzone w gronie najbliższych. By zmartwychwstały Chrystus wniósł do naszych rodzin Radość, Nadzieję i Miłość.


Świąteczne ozdoby

Do świąt Wielkiej Nocy zostało już naprawdę niewiele czasu. Na świetlicy rozmawiamy o tradycjach świątecznych w naszych domach, o zwyczajach rodzinnych, o tym, jak i gdzie spędzimy te piękne święta. A na kole plastycznym zrobiliśmy sympatyczne wielkanocne zajączki, które mogą przyozdobić nasze wielkanocne koszyczki, czy stoły. Zobaczcie, jakie nam wyszły różnorakie, każdy jest inny, indywidualny, jak i my :).


Wiosna

Z utęsknieniem czekamy już wszyscy na wiosnę. Wprawdzie kalendarzowa już do nas przyszła, ale na dworze jeszcze śnieg i słota. Aby przywołać tę piękną porę roku, na kole plastycznym zrobiliśmy jej portret na tekturowym talerzyku. Każdy, najpiękniej jak umiał, namalował portret wiosny. Jak ktoś chce je zobaczyć, zapraszamy do naszej szkolnej galerii. Może ją skusimy i już do nas przyjdzie?


„Konkurs z jajem”

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach organizuje „Konkurs z jajem” . Uczniowie klasy Ia i b pod kierunkiem nauczyciela Pani Magdaleny Michalec bardzo chętnie wzięli w nim udział. Na świetlicy zostały wyklejone samodzielnie styropianowe jajka różnej wielkości. Do ich przyozdabiana posłużył nam sznurek, cekiny oraz ozdobne pianki. Praca wymagała od uczniów skupienia, koncentracji oraz dużej kreatywności. Efekt można oglądać na zamieszczonych poniżej zdjęciach. W konkursie wzięli udział: Lena Kotwa, Adam Bartosz, Joanna Lachowska , Maria Detka,Kalina Kowalik,Klaudia Gajos, Jan Oszczypała, Antonina Gołda, Laura Januchta, Julia Lenartowicz, Zuzanna Pietrzyk, Anna Stanek i Nikola Pawlik.

A teraz nie pozostaje nam nic innego, jak być dobrej myśli, że nasze jajka spodobają się konkursowemu jury 😉 Powodzenia. Prace konkursowe można składać do 22 marca.


Odrabianki

Świetlica to nie tylko czas zabawy. Tu również jest możliwość na rozmowy indywidualne oraz odrobienie lekcji. To uczy nas systematyczności. Po południu mamy więcej czasu dla siebie, na dodatkowe zajęcia, czy też na odpoczynek. Korzystajmy z tej możliwości.


Dzień kobiet

Z okazji Dnia Kobiet na kole plastycznym robiliśmy kwiaty 3 D. Z kolorowego papieru wycinaliśmy różnobarwne paski, które następnie przyklejaliśmy na kółeczka. Na koniec dokładaliśmy do naszego kwiatka patyczek szaszłykowy i przyklejaliśmy liście. Oto efekty naszej pracy. Tymi kwiatami obdarujemy nasze mamy, siostry, panie, czy koleżanki z klasy. Pamiętajmy, miłym dla innych należy być przez cały rok, nie tylko od święta.


Kino „Bambino”

W piątek 2 marca odbyło się trzecie już spotkanie na świetlicy klasy Ib z serii kino „Bambino”. Oglądaliśmy na nim film „Wielka szóstka”. Akcja filmu Disneya rozgrywa się w mieście San Fransokyo, futurystycznej mieszance Tokyo i San Francisco. Głównym bohaterem jest Hiro, młody chłopiec z zamiłowaniem do nauki i nielegalnych walk robotów. Mieszka razem z bratem Tadashim u swojej ciotki – jego rodzice zginęli, kiedy był jeszcze mały. Jak przystało na film Marvela, nie obyło się bez tragicznych wydarzeń w dalszym życiu Hiro: w wyniku wypadku traci brata i zostaje sam na świecie. Smutek i żal po stracie nie pozwalają mu iść na wymarzoną uczelnię, na którą dostał się jeszcze dzięki pomocy brata. Pewnego dnia w życiu Hiro pojawia się Baymax, wynalazek Tadashiego, robot o wyglądzie bałwanka skrzyżowanego z ludzikiem Michelin, który ma za zadanie pomagać ludziom, kiedy są chorzy. W tym czasie w mieście pojawia się tajemnicza, zamaskowana postać, którą Hiro obwinia za śmierć swojego brata. Baymax prosi więc przyjaciół Hiro, którzy razem stworzą grupę superbohaterów. Czy uda im się złapać czarny charakter i odkryć, kto kryje się za maską?

Na te i inne pytania odpowiedzi znaleźliśmy w filmie, który nam się bardzo podobał. Bardzo dziękujemy rodzicom za „wsparcie” chipsowo – prażynkowo –popcornowe.


Wiosna, wiosna…

Na świetlicę klasy 1a zawitała wiosna a wraz z nią różnokolorowe hiacynty. Uczniowie z zaangażowaniem tworzyli kwiaty, które przystroiły hol naszej szkoły. Praca wymagała dużo precyzji ale nasi uczniowie poradzili sobie z nią śpiewająco!


Kino „Bambino”

W piątek przed feriami świetlica szkolna na Marszałkowskiej 40  stała się salą kinową. Dzieci obejrzały film pt. ” Tajemnica Zielonego Królestwa”, który opowiada o tym,  że przyjaźń można budować nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Seans przygotowały nauczycielki świetlicy:  Pani Magdalena Michalec i Pani Monika Kurcbart.

Każdy młody widz otrzymał:

-kolorowy bilet ,

-miejsce na ekskluzywnym czerwonym, bądź żółtym krześle,

-oraz co najważniejsze tubę z  popcornem, chipsami oraz różnego rodzaju chrupkami .

Dodatkowo w świetlicowym kinie wyjątkowo widzowie mogli ugasić pragnienie nie tylko wodą, ale i kolorowymi napojami, które podobnie jak w/w przekąski zapewnili rodzice, za co serdecznie dziękujemy.

Po skończonym seansie widzowie- uczniowie klas pierwszych bardzo dokładnie posprzątali „salę kinową”.

Seanse Kina „Bambino” planowane są cykliczne raz w miesiącu.


Ferie

Z okazji ferii zimowych powstała na kole plastycznym zimowa praca. Na niebieskim kartonie, białą farbą i pastą do zębów, przy pomocy pędzli, ale również patyczków higienicznych, wymalowaliśmy naszą wymarzoną zimę. Prace są utrzymane w chłodnej tonacji, każda jest inna, indywidualna. Tak jak i nasze marzenia o feriach zimowych. Mamy nadzieję, że się spełnią, czego i Wam życzymy. Udanych, wymarzonych ferii zimowych od uczniów klas I a i b.


Salon Fryzjerski

Czasami nasza świetlica zamienia się również w salon fryzjerski. Ma to miejsce szczególnie po zajęciach sportowych ;). Oto co udało nam się upleść ostatnio-modelka Joasia.

 


Kino „Bambino”- klasa Ib

Na naszej świetlicy powstało Kino „Bambino”. Najpierw tylko dla klasy Ib, aby sprawdzić, czy pomysł się spodoba. I jak się okazało, był to strzał w 10. Widzowie przygotowali dla siebie bilety, ponumerowali krzesełka. Zostali zaproszeni na seans filmu „Dinozaur”. Nie zabrakło popcornu, chipsów czy prażynek, które zostały przyniesione przez uczniów. W przyszłym tygodniu zapraszamy na naszą świetlicę uczniów z klasy Ia, na wspólne oglądanie i integrowanie się obu klas.


14 luty-Dzień Św. Walentego

14 luty to dzień  imienin św. Walentego, potocznie zwany „walentynkami”. W ramach naszego plastycznego koła z tej okazji zapoznaliśmy się z postacią tego świętego: jego życiorysem, legendą o nim, czyim jest patronem, no i kiedy obchodzimy jego dzień. Z tej okazji powstały walentynkowe serduszka-lusterka, zrobione z płyt CD oraz czerwonego kartonu, z którego wycinaliśmy serca. Następnie przyozdabialiśmy je wg naszej bogatej wyobraźni. Niektóre z walentynek zostały w szkole i wiszą w galerii, ale niektóre z nich podarowaliśmy w prezencie naszym rodzicom, rodzeństwu. Bo 14 luty-to dzień świętego Walentego, czyli okazja, aby okazać bliskim, jak są dla nas ważni.


Karnawał

Karnawał, to czas zabaw, balów, radości. Na naszym kole plastycznym z tej okazji wykonywaliśmy przeróżne maski karnawałowe. Czego tam nie było: psy, koty, motyle. Wykonane maski zabraliśmy ze sobą do domu, przydadzą się nam na zabawę karnawałową. Ciekawe, czy nasi rodzice nas w nich rozpoznają? 😉


„Nasz wymarzony dom”

Na zajęciach plastycznych powstały nowe prace zatytułowane „Nasz wymarzony dom”. W podgrupach, metodą kolażu, na kolorowych kartonach, z wycinków z gazet o tematyce wystroju wnętrz, powstały nasze wymarzone domy. Jak widać, każdy jest inny. Praca wymagała od nas skupienia, organizacji i wspólnego porozumienia, ponieważ wykonywaliśmy ją w grupach dwu-trzyosobowych. To było wyzwanie, któremu udało nam sie sprostać. Nasze prace jak zwykle można oglądać w mini galerii na parterze naszej szkoły 🙂


Klub Młodego Czytelnika

Klub Małego Czytelnika to spotkanie z książką. Chodzą na niego dzieci, które bardzo lubią słuchać opowiadań o przygodach Misia Uszatka. Raz w tygodniu czytamy rozdział z książki „Przygody i wędrówki Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego. Następie wspólnie sobie go omawiamy i robimy do niego ilustrację jak najpiękniej umiemy. Na razie czyta nam Pani Magda, ale już niebawem, ci z nas, którzy pilnie się uczą liter, będą mogli robić to sami.  Tak powstaje nowe wydanie, z naszymi ilustracjami, przygód tego pociesznego Misia z klapniętym uszkiem.

 


Dzień Babci i Dziadka 

Dzień Babci to wyjątkowy dzień, to dzień w którym sposób szczególny pamiętamy o naszych kochanych Babciach. Z tej okazji troszkę sobie o ich porozmawialiśmy: co lubią robić, czym się zajmują, jakie są fajne, jak spędzają z nami czas. Każdy z nas uwiecznił swoją ukochaną Babcię na portrecie, który potem został oprawiony w tekturową ramkę również przez nas ozdobioną. Te portrety możecie oglądać w naszej szkolnej galerii. Mamy nadzieję, że będą się one również podobały naszym Babcią, kiedy w piątek 19 stycznia przyjdą oglądać wraz z Dziadkami Jasełka szkolne. A w tym tygodniu powstaną też portrety naszych kochanych Dziadków, którzy swoje święto obchodzą 22 stycznia.


Trzech Króli 

Wielkimi krokami zbliża się do nas wielkie święto Objawienia Pańskiego w tradycji polskiej zwane jako Trzech Króli. Z tej okazji na zajęciach plastycznych poznaliśmy bliżej tych trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Dowiedzieliśmy się również, co oznaczały ich dary przekazane Małemu Jezusowi-złoto, kadzidło i mirra. A oto efekt naszej pracy w podgrupach.


Pomagamy Kacperkowi 

Jak wiecie, my Pierwszaki, bardzo angażujemy się w zbieranie plastikowych nakrętek. Dlaczego? Bo dbamy o nasze środowisko. Ale nie jest to nasz główny cel. Jest nim zbiórka nakrętek na rehabilitację ruchową dla Kacperka Adacha.  Kacperek  urodził się 4 lipca 2014 roku. Przyszedł na świat 3 miesiące za wcześnie, co niestety spowodowało sporo zdrowotnych powikłań. Ma mózgowe porażenie dziecięce, głęboki niedosłuch obustronny (obecnie ma założony jeden implant), nadwzroczność i parę innych dolegliwości. Mimo tego jest ciągle uśmiechnięty, pełen energii  i nigdy nie traci pogody ducha, przez co uczy nas, że niepełnosprawność nie jest tragedią i da się z nią żyć!  Udało nam się osobiście poznać tego dzielnego chłopca, który odwiedził naszą świetlicę.
Nakrętki zbieramy nadal, ZAPRASZAMY wszystkich chętnych do zaangażowania się w ich zbiórkę. Więcej informacji o Kacerku tutaj.

 


Barbórka 2017


 

Renifery

Czas świąt, to czas życzeń i obdarowywania się prezentami. Dlatego też i my, dzieciaki z pierwszej klasy, przygotowujemy prezenty dla naszych Rodziców. Będą to renifery własnej produkcji :). Do ich wykonania potrzebowaliśmy tylko patyczka do szaszłyków, plasteliny, koralików, tekturki i taśmy klejącej, no i naszego zaangażowania. Zobaczcie, każdy jest inny, bo każdy jest indywidualny. Ten śmieszny patyczkowy renifer może być wetknięty w doniczkę z kwiatkiem i będzie rozbawiał naszych rodziców.


Święta.

Na naszym świetlicowym kole plastycznym powstają różnorakie prace. Przed Świętami Bożego Narodzenia mieliśmy dużo pracy: powstały kartki dla osób przebywających w hospicjum, dekorowaliśmy naszą świetlicą wieeeeelkimi choinkami, udało nam się zrobić z kartonu i talerzyka papierowego prawie prawdziwego św. Mikołaja, no i robiliśmy kolorowe choinki z papieru kolorowego. Takie same zrobimy w domu z naszymi rodzicami 🙂


Recykling

Uczniowie klas pierwszych od  pierwszych dni w szkole z wielką ochotą włączyli się w akcję „Dbam o to, co mam”. Wiedzą już jak ważne jest środowisko, w którym żyjemy. Z wielką chęcią więc przystąpili do działania i z dwóch pudeł kartonowych oraz papieru kolorowego powstał Pies i Kot, które dokarmiane są przez nich nakrętkami.