11 listopada bieżącego roku Polskie drogi i ulice zapełniły się milionem białoczerwonych flag i  sztandarów. Setki tysięcy Polaków zgromadzonych w miastach i miasteczkach, o godzinie 12:00 zaśpiewało hymn, donośnym głosem wołając „Jeszcze Polska nie zginęła!”, a następnie z sercem przepełnionym dumą ruszyło w uroczystym przemarszu niepodległościowym. Ten dzień był szczególnie ważny dla społeczności polskiej, dlatego obchody tej uroczystości nie zamknęły się tylko w granicach naszego państwa. Każdy kraj próbował dołożyć swoją własną cegiełkę, podarować mały gest, by okazać swoje uznanie i szacunek oraz świętować razem z nami setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Najbardziej charakterystyczne budowle oraz miejsca świata, jak piramidy egipskie, figura Chrystusa w Rio de Janeiro czy wodospad Niagara, zajaśniały białoczerwonym blaskiem polskiej flagi. Nawet papież Franciszek napisał specjalny list dedykowany narodowi polskiemu.

Niecodzienne święta wymagają niecodziennego świętowania. Nasza szkoła również wzięła to pod uwagę – uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się 9 listopada, kiedy to na auli szkolnej zgromadziła się dyrekcja, nauczyciele, goście z Domu Pomocy oraz uczniowie – współtwórcy całego spotkania. Minione sto lat podzielono na 10 dekad, które zostały rozdzielone wśród wszystkich klas. Podczas uroczystości, każda z klas miała okazję przedstawić przygotowane przez siebie materiały charakteryzujące wylosowaną wcześniej dekadę. Wszystko ułożone zostało w sposób taki, by  występy klas złożyły się w jedną chronologiczną całość i stworzyły wspomnienie tamtych lat, począwszy od pamiętnego roku 1918, aż do chwili obecnej. Podczas akademii przywoływane zostały najważniejsze wydarzenia oraz momenty historyczne naszego państwa, najwybitniejsze jednostki, osiągnięte sukcesy, a także najwspanialsze bądź najbardziej znane wytwory kultury polskiej z minionego stulecia. Mieliśmy okazję usłyszeć przemówienie Paderewskiego oraz Stefana Starzyńskiego, prezydenta Warszawy w latach trudnych, bo w 1934 – 1939. Naszym oczom ukazały się krótkie filmiki dokumentalne przedstawiające trud Polaków włożony w odzyskanie niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego, czy momenty, w których polskie serca rozpierała duma oraz radość, jak na przykład wybór Jana Pawła II na głowę Stolicy Apostolskiej, sukcesy Adama Małysza. Klasy śpiewały wszystkim dobrze znane piosenki i ballady powstałe w konkretnych czasach (np. „Bodo” lub „Niech mówią, że to nie jest miłość”), do których dołączały się głosy z widowni. Nie zabrakło również piosenek i pieśni patriotycznych, jak „Taki kraj” czy „Ślady wilczych kłów”. Jednak uroczystość nie polegała tylko na wskazywaniu najpiękniejszych chwil, lecz była tchnieniem prawdziwej historii. Dlatego też wspomniane zostały wydarzenia tragiczne i wstrząsające – stan wojenny, wydarzenia z grudnia 1970 r., katastrofa smoleńska. One również są częścią polskiej historii, przypominają, że  droga naszego narodu nie była prosta, a wielu poległo walcząc o wolność, którą możemy się dziś cieszyć. Całe obchody stulecia zakończył krótki filmik z dziećmi z klas 1-4, które opowiadały, jak one rozumieją wolność.

Występy na auli były największym elementem całej uroczystości, lecz na pewno nie jedynym. W  salach lekcyjnych zawisły gazetki przygotowane przez klasy, przedstawiające kluczowe wydarzenia wylosowanych dekad. Jednak punktem najważniejszym było bez dwóch zdań wspólne odśpiewanie hymnu Polski. O godzinie 11:11 społeczność nazaretańska zgromadziła się na szkolnym dziedzińcu, by dumnie wznieść głowy i przy wtórze orkiestry zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”.

Przeszłość nieustannie przeplata się z teraźniejszością i przyszłością, dlatego nie możemy o niej zapomnieć. Nasza historia, choć brutalna, obfitowała również w wiele sukcesów osiągniętych wspólną pracą naszych rodaków. Przyszłość należy do nas i to, co zrobimy z otrzymanym darem – wolnością – zależy od naszych decyzji i postaw. Pamiętajmy o tym.

Dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli razem z nami ten piękny dzień. Zadbajmy, by pamięć o bohaterach narodowych nigdy nie umarła.

Karolina Żurawska kl. 2B

 

 

 

 

 

 

„Jeszcze Polska nie zginęła”- czyli stulecie odzyskania niepodległości