Szkolne Koło Caritas prowadzi regularne wyjścia na wolontariat
do następujących miejsc:

Hospicjum

Ośrodek Wychowawczy s. Dominikanek

Schronisko dla Zwierząt

 

W niektórych sytuacjach terminy wyjść mogą ulec zmianie – polecamy śledzić TABLICĘ OGŁOSZEŃ  na I piętrze przy windzie oraz stronę internetową szkoły (zakładka START -> WOLONTARIAT).


2016/2017

Uczniowie naszego liceum już od pewnego czasu posługują jako wolontariusze w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Inicjatorem i koordynatorem akcji jest pan prof. Jakub Piasecki. W cotygodniowych czwartkowych odwiedzinach młodzież ma okazję umilić czas schorowanym ludziom, którzy tak bardzo potrzebują towarzystwa drugiej osoby. Wspólne śpiewanie, rozmowa czy zwykła obecność niezwykle ubogacają obie strony i przynoszą wiele, wiele radości. Widać to na twarzach zarówno podopiecznych hospicjum, jak i młodych ludzi. Takie doświadczenie pomaga również choć trochę zrozumieć sens cierpienia, przemijalność czy śmierć, których obecność jest nieodłącznie wpisana w takie miejsce. Każdy człowiek musi przejść konfrontację z tymi aspektami życia – tutaj widać to szczególnie. A jednak, życie w hospicjum toczy się na takich samych warunkach jak gdzie indziej i, co jest niesamowite, często ma się wrażenie, że jest się u kogoś w najzwyklejszej wizycie w rodzinnym domu. Uderzające jest również to, jak bardzo, wydawać by się mogło, prozaiczne gesty podnoszą człowieka na duchu. Nie ma mowy o zmarnowanym czasie.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali się na udział, a mają taką chęć, do włączenia się w tę inicjatywę. Wystarczy zgłosić się do odpowiedzialnego za wolontariat w naszej szkole – pana Piaseckiego. Wyjścia do hospicjum odbywają się najczęściej w każdy czwartek o 14.10.

Skip to content