KSIĄŻKOWA TOP LISTA

W maju biblioteka szkolna zaproponowała klasom włączenie się w akcję pt. KSIĄŻKOWA TOP LISTA. Zachęciła uczniów do o opracowania listy przeczytanych i wartych polecenia książek  wraz z ich krótką recenzją.

Gratulujemy klasom: 1A, 1B,1E, 2A i 2B,  które stworzyły KSIĄŻKOWĄ TOP LISTĘ. Wychowawcom dziękujemy za miłą i owocną współpracę z biblioteką szkolną.

Poniżej zostały zamieszczone propozycje KSIĄŻKOWEJ TOP LISTY.

 

KSIĄŻKOWA TOP LISTA KLASY 1A

 

1.Wszystkie jasne miejsca. Jennifer Niven.

Uważam że książka ta niesie za sobą niesamowite przesłanie, oraz skłania nas do pomocy ludziom z problemami psychicznymi. Przedstawia punkt widzenia osoby chorej na chorobę dwubiegunową oraz osoby przeżywającej żałobę, a do tego pokazuje jak ważne i piękne jest życie, a także w jaki sposób najlepiej go przeżyć- szukając szczęścia w każdej małej rzeczy

2. Wojownik Trzech Światów.  Robert Kościuszko.

Jednak że wszystkich części najlepiej wspominam pierwszą Elohim. Na pewno poleciła bym ją koledze/koleżance. Książka ta opowiada o życiu chłopaka, którego terroryzuje gang bezkarnych dresiarzy. Na szczęście z trudnej sytuacji ratuje go gość z innego świata – tajemniczy wojownik, który jest w służbie u Elohima. Główny bohater – Tomek, podczas podróży w daleką przeszłość z wybawcą zmienia się z przestraszonego chłopca w odważnego mężczyznę. Odkrywa również powierzoną mu niezwykle ważną misję. Jest to książka młodzieżowa i przygodowa. Wprowadza czytelnika w niezwykły świat. Jednak z tej bajki można się również wiele nauczyć. Bardzo polecam przeczytanie tej książki, a kto wie może ta przygoda zmieni twoje życie.

3. Chłopak, który bał się być sam. Marieke Nijkamp.

Książka opisuje sytuację na przełomie godziny, gdzie to samo wydarzenie, które zmieniło losy wielu osób opisane jest z czterech perspektyw. Przedstawiona jest fikcyjna historia napadu ucznia na szkołę, który robi to niejako w formie zemsty za wszystkie krzywdy jakie mu wyrządzono oraz ze strachu przed samotnością. Nie skłania ona do agresji, lecz do reagowania na ból innych osób i podania pomocnej ręki. Myślę, że ta lektura uczy i daje możliwość przeżywania tego, co dla wielu dzieci, między innymi z Ameryki jest codziennością.

4. Komu bije w dzwonErnest Hemingway.

Książka ta opowiada o wojnie domowej w Hiszpanii w latach 30 XXw. Podejmuje ciężkie tematy i zmusza czytelnika do refleksji. Pozycja idealna dla osób interesujących się historia XXw.

  1. Trzy metry nad niebem. Federico Moccia.
    Jest to książka o pięknej romantycznej historii, która nie tylko opisuje oklepany schemat miłości, ale również przedstawia problemy młodzieży z rodziną, przyjaciółmi czy szkołą. Bohaterowie podejmują trudne decyzje, które wpływają na ich dalsze życie. Polecam tę książkę, ponieważ jest niezwykle wciągająca. Czytając ją utożsamiamy się z bohaterami. Występuje wiele zwrotów akcji co sprawia, że jest ciekawa.

    6. Córka Stalina. Martha Shad.

Jest książka, która pokazuje prawdziwe oblicze Stalina. Dzięki niej można dowiedzieć się jak Józef Stalin doprowadził do śmierci swoją żonę oraz jaką miał relację ze swoją córką. Jest książką dla osób które z chęcią dowiedzą się czegoś więcej o dyktatorze ZSRR

7. Państwo teoretyczne. Bartłomiej Sienkiewicz.

Jest to diagnoza współczesnej Polski dokonana przez b. ministra spraw wewnętrznych i administracji. Opisuje on państwo, które mimo kolejnych ekip rządzących wciąż jest niezrozumiałe dla obywateli, a także przedstawia swoje recepty na tą sytuację. Lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się sprawami Polski, niezależnie od poglądów.

8.
Portret Doriana Greya. Oskar Wilde.

Może nauczyć nas życia we współczesnym świecie gdzie wartości często mieszają się ze sobą i zaczynają tracić na znaczeniu. Niezwykle wciągająca.

9. Żółwie aż do końca. John Grenn.

Jest to historia która mówi o życiu 16 latki , która potrzebuje środków do życia i zaczyna szukać ojca swojego przyjaciela. Bardzo łatwo można wyobrazić sobie dane sytuacje ponieważ mówią one o życiu i trudnych wyborach , których dokonuje się często.

  1. Misery. Stephen King.

Historia książki opowiada o pisarzu romansów. Jednak Paul Sheldon  pisarz, przytłoczony presją oraz monotonnością postanowia uśmiercić główną bohaterkę. Pewnego razu, podczas jazdy samochodem, uległ wypadkowi. Paul odzyskał przytomność dopiero w domu Annie Wilkes, byłej pielęgniarki, która była wielbicielką jego książek miłosnych. Pobyt w domu Annie zamienia się w mękę, kiedy kobieta wraca z najnowszą książką Paula…

  1. Mona Kasten. Begin Again.

Ta książka pokazuje , że miłość może pomóc w pokonywaniu przeszkód. Bohaterowie tej książki są młodzi więc dość łatwo można wyobrazić sobie ten świat. Bardzo przyjemne i szybko się ją czyta. Idealna dla miłośników romansów.

12. Nasze życzenie. Tillie Cole.

Ta książka porusza do łez , dzięki niej można poznać czym tak naprawdę jest miłość i cierpienie. Pokazuje prawdziwe uczucia oraz ich siłę. Tę książkę czyta się bardzo szybko i przeżywa się razem z nią emocje bohaterów.

13. Pieśń Lodu i Ognia. George R. R. Martin.

Wybitna i trzymająca w napięciu saga na kanwie której powstał bijący rekordy popularności serial Gra o Tron. Pełna intryg i zwrotów akcji, wciągnie nie tylko fanatyków literatury fantasy

14. Hobbit. J.R.R Tokien.

Wybitna książka fantastyczna znana niemal wszystkim. Uwielbiam wracać do czytania o Bilbo Bagginsie i jego przygodach. Magia świata ukazana w Hobbicie zawsze wciąga całkowicie w historię i podczas jej czytania czuję spokojną atmosferę świata Śródziemia, do którego często wracam.

KSIĄŻKOWA TOP LISTA KLASY 1B

1.Dziewięć Milimetrów Do Nieba. Piotr Pochuro.
To książka kryminalna napisana przez byłego Funkcjonariusza Policji. Pokazuje specyfikę działania, sposób myślenia i wewnętrzne konflikty w Polskiej Policji.

2.  Seria książek Sherlock Holmes. Arthur Conan Doyle.
Tę serię opowiadań dobrze przeczytać, ponieważ posiada lekką fabułę jak na książki detektywistyczno-kryminalne. Dzięki niej możemy ćwiczyć logiczne myślenie. Najlepiej myślę czytać ją po angielsku (jak robiłam to np. ja), gdyż słownictwo nie jest zbyt trudne i jest to dobra wprawka do trudniejszych lektur.

  1. Cykl książek o prawniku Eddim Flynnie (Obrona, Zarzut, Trzynaście) Steve Cavanagh.

Te książki opisują sprawy sądowe byłego oszusta, krętacza, który stał się prawnikiem.

KSIĄŻKOWA TOP LISTA KLASY 1E

  1. Listy Allen Ginsberg

Allen był przedstawicielem nurtu Beatników w czasie nauki na uniwersytecie Columbia. W książce są zebrane jego listy od lat nastoletnich aż do ostatnich, które bardzo dobrze pokazują jak rozwija się umysł utalentowanego człowieka w czasie życia, edukacji i przyjaźni z osobami, które kochają te same rzeczy.

  1. Prawiek i inne czasy Olga Tokarczuk

Niezwykła opowieść o czasie, przemijaniu i ludzkim losie. Powieść tę możemy zaliczyć́ do pozycji zgłębiających naturę̨ ludzkiego ducha i otaczającego go świata. Polecam ją wszystkim, którzy zaczynają̨ przygodę̨ z literaturą tej noblistki.

  1. Problem trzech ciał Cixin Liu

Rewolucja kulturalna, naukowcy i nierozwiązany fizyczny koncept chaosu razem? Cixin Liu potrafi przekonująco połączyć je w jedną całość, zafundować dreszcze i dawkę chłodnego, czarnego humoru. Książka daje do myślenia na polu filozoficznym, ale i tłumaczy fizyczne koncepty w przystępny, pełen emocji sposób.

  1. Wodnikowe wzgórze Richard Adams

Książka opowiada o historii grupki królików które na skutek wizji jednego z nich postanawiają opuścić swój dotychczasowy dom by znaleźć bezpieczniejsze miejsce do życia. Po drodze przeżywają wiele przygód (nierzadko niebezpiecznych) w czasie których poznają nowych przyjaciół i zacieśniają więzy ze sobą. Jest to dzieło uniwersalne które podkreśla takie wartości jak przyjaźń, poświęcenie i upór
w podążaniu ku lepszej przyszłości.

  1. Noc bez brzasku Alistair McLean

Sensacyjna powieść, której akcja rozgrywa się na Grenlandii. Bohaterowie, zarówno naukowcy z arktycznej stacji badawczej, jak i ci, którzy ocaleli z katastrofy lotniczej, muszą zmierzyć się ze świetnie zorganizowanymi i bezwzględnymi złoczyńcami. Książka wpadła mi w ręce zupełnie przypadkowo i okazała się strzałem w dziesiątkę, trzyma w napięciu do samego końca.

  1. Toń Marta Kisiel

Powieść przepełniona intrygującymi bohaterami, wartką akcją oraz dobrym humorem. Już od pierwszego rozdziału wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Rezerwujcie sobie wolny wieczór, bo Marta Kisiel nie ma litości.

  1. Podział ostateczny S. Lewis

Książka opowiadająca o przejażdżce z piekła do nieba. Lewis pokazuje w tej alegorii zaświatów prawdziwą ludzką naturę. W prostych i klarownych urywkach ukazuje czym naprawdę jest zło i jak bardzo ludzie są na nie podatni.

  1. Rytmatysta Brandon Sanderson

Krótka, lecz bardzo treściwa książka jednego z bezsprzecznie najlepszych pisarzy fantasy ostatnich lat. Barwny, świetnie zarysowany świat wykorzystujący motywy rdzennych kultur amerykańskich i poruszający problem kolonializmu w lekko odmienny sposób. Świetna lektura na czas pandemii.

  1. Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris

Książka opowiada o losach Lale Sokołowa, który trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz w 1942 roku. Jego zadaniem było tatuowanie nowo przybyłych więźniów. Jest to powieść opowiadająca zarówno o okrucieństwie Auschwitz jak i pięknej historii miłosnej Gity i Lalego.

  1. Homo deus. Krótka historia jutra Yuval Noah Harari

Historia i analiza różnych koncepcji filozoficznych, społecznych psychologicznych. Pobudza ona do różnych  refleksji o życiu, jego sensie, wartościach, śmierci, ale głównie o przyszłości. Zwraca uwagę na rzeczy, których na co dzień nie zauważamy albo zmusza do spojrzenia na nie z innej niż zazwyczaj perspektywy – to niewątpliwa wartość tej lektury.

  1. Atlas anatomii człowieka Sobotta Paulsen, J. Waschke

Super ryciny , opisy np. mięśni lub kości po polsku i po łacinie. Zdjęcia z operacji, zdjęcia rentgenowskie, zdjęcia z USG. Zwięzła forma bez zanudzania, krótko, zwięźle i na temat.

  1. Igrzyska śmierci Suzanne Collins

Totalitaryzm, okrucieństwo, a także prawdziwa miłość, przyjaźń i poświęcenie, które pomagają przezwyciężać i przetrwać to, co złe. Wartka akcja, interesująca fabuła, niezwykle wciągają, a czasem nawet zapierają czytelnikowi dech w piersiach. Czas poświęcony na przeczytanie „Igrzysk śmierci” na pewno nie będzie czasem zmarnowanym.

  1. Babel-w dwadzieścia języków dookoła świata Gatson Dorren

Pełna ciekawostek pozycja, w szczególności dla tych, którzy lubią poznawać kulturę innych państw. Jest to książka o dwudziestu najbardziej rozpowszechnionych językach świata. Opowiada również o aspektach które są z nimi powiązane, jak kultura, historia czy sposób myślenia ludzi posługujących się danymi językami.

  1. Mały książe Antoine de Saint-Exupéry

Interesująca, idealnie wpasowuje się w obecną sytuację. Polecam gorąco.

  1. Chrzest ognia Andrzej Sapkowski

Cudowny, wiedźmiński świat znowu mnie nie zawiódł. Mnóstwo przygód. Nieprzeciętny humor gwarantowany.

  1. Oskar i pani Róża Eric Emmanuel-Schmitt

Ta książka opowiada  historię, która niesie za sobą ogromną wartość merytoryczną. W łatwy sposób trafia do czytelnika, zmuszając go do refleksji na temat życia i przemijania. Jest to opowieść,  która pozostaje w myślach i sercu na długo.

  1. Sapiens Yuval Harari

Opisuje całą podróż człowieka, od początków ewolucji i tworzenia pierwszych narzędzi, do inżynierii genetycznej. Prowokuje do przemyśleń na temat potęgi człowieka i jego miejsca w świecie. Bardzo dobra na czas kwarantanny.

  1. Podbój Simon Scarrow

Powieść z cyklu „Orły imperium”. Opowiada o przygodach rzymskiego legionisty Katona podczas podboju Brytanii w latach 40‐tych n.e. Warta przeczytania.

  1. Król szczurów James Clawell

Opisane losy głównego bohatera, alter ego autora, są niezwykle ciekawe i niejednokrotnie zaskakujące. Spowodowały to elementy zawierające opisy zachować człowieka w sytuacjach ekstremalnych. Bardzo dobra książka.

  1. Bycie i czas Martin Heidegger

Potężna metafizyczna konstrukcja na miarę klasycznych projektów. Autor opisując strukturę rzeczywistości, miejsce oraz działania człowieka na świecie , tworzy i narzuca własny, oryginalny język. Z potocznych słów buduje złożone pojęcia, a jeśli to konieczne, pomaga sobie wieloczłonowymi neologizmami.

  1. Pamięć nieulotna Edward Snowden

Edward Snowden, człowiek, który ryzykował życiem, aby ukazać światu system masowej inwigilacji Stanów Zjednoczonych, po raz pierwszy przedstawia historię swojego życia. Opowiada o przyczynach i skutkach swojej decyzji. Opisuje, jak pomógł budować system, który pozwoliłby na wgląd w życie każdego człowieka na Ziemi

  1. Szafa Olga Tokarczuk

Budzi skrajne uczucia-od zachwytu, przez niepokój, po zdziwienie. To zbiór trzech opowiadań , które pomimo zwięzłej formy niosą za sobą ogrom wartości które autorka próbuje, zresztą bardzo skutecznie, przekazać czytelnikowi. Tematyka zmian i sam tytuł trafnie ukazują to, co w ,,Szafie” można przeczytać, a język, którym Olga Tokarczuk tak pięknie się posługuje, stale wzbudza zachwyt.

  1. Mój wielki dzień Janina Zającówna

Główny bohater przeżył w swoim życiu niejedno. Ma na głowie wiele spraw, z którymi musi sobie poradzić. Chodzi do szkoły, zajmuje się matką alkoholiczką. Wraz z rozwojem fabuły pokazuje swoją dojrzałość i niezwykłą odpowiedzialność.

  1. Po prostu mnie przytul Kaja Platowska

Opowiada o zmaganiach młodej dziewczyny z depresją. Utwór jednak nie przygniata czytelnika, tylko pokazuje, ze zawsze jest nadzieja. Książka pokazuje, że droga ku szczęściu jest długa i trudna, ale możliwa.

  1. Wszystkie jasne miejsca Jennifer Niven

Powieść opowiadająca o trudnych sytuacjach życiowych dwojga nastolatków. W 2020 r. na Netflix pojawiła się jej ekranizacja, jednak zdecydowanie warto przeczytać literacki oryginał, nawet już po obejrzeniu filmu. Uwaga! Książka może zmienić sposób postrzegania świata oraz ,,pochłonąć” czas wolny.

  1. Złodziejka książek Markus Zusak

Powieść ukazująca codzienne życie niemieckiej rodziny w czasie wojny. Fenomen Złodziejki książek polega na tym, że narratorem jest śmierć. Utwór ma wielkie pacyfistyczne przesłanie i skłania do zaprzestania generalizacji ludzi, gdyż każdy jest odrębną cudowną, jednostką , nie zawsze wpisującą się w żaden szablon.

  1. Opowiadania bizarne Olga Tokarczuk

Cudowny zbiór cudownie nieoczywistych opowiadań napisanych z cudowną dbałością o język, charakterystyczną dla Tokarczuk. Te 10 krótkich opowieści naprawdę zmusza do myślenia, jest przepełnione symboliką dającą pole do popisu jeśli chodzi o interpretację. Wszystkie zapierają dech w piersiach.

  1. I nie było już nikogo Agata Christie

Kryminał, w którym dziesięcioro ludzi zostaje zaproszonych na niewielką wyspę. Kiedy dwie z nich giną staje się jasne, że wśród nich znajduje się zabójca, który odbiera im życie w sposób opisany w dziecięcej rymowance. Jeden z najlepszych kryminałów.

 

KSIĄŻKOWA TOP LISTA KLASY 2A

Natalia POLECA:

  1. 1. Możemy cię zbudować Philip K. Dick

W powieści, jak zawsze u Dicka, odnajdziemy oryginalne koncepty dotyczące rozwoju technologii, jak również pytania o istotę człowieczeństwa. Pozycję tę spośród innych książek autora wyróżnia pełna napięcia relacja między dwójką głównych bohaterów, z których każde boryka się z problemami natury psychicznej.

  1. Syreny z Tytana Kurt Vonnegut

Vonnegut nie zawodzi czytelnika i serwuje mu opowieść o międzyplanetarnej wojnie, dywagującą o sensie istnienia i naturze czasu, opakowując treść w opisy nieziemskich (dosłownie!) krajobrazów i przekorne poczucie humoru. Nie brak tu błyskotliwych i trafnych obserwacji na temat zachowań ludzkich, jak i zaskakujących zwrotów akcji.

  1. Dziwne przypadki ludzkiego mózgu Sam Kean

Najciekawsze przypadki w historii neurologii służą jako podstawa do wyjaśnienia budowy i funkcjonowania mózgu. Książka zaskakuje poczuciem humoru, przejrzystym stylem, szeroką wiedzą (odwołania m.in. do sztuki i kinematografii) autora. Czyta się ją szybko i płynnie, czerpiąc przy tym rzetelną wiedzę na temat mózgu.

Michalina POLECA:   

1.Aktorstwo, sześć pierwszych lekcji Ryszard Bolesławski

Pomimo, że książki jeszcze nie skończyłam to jestem nią zachwycona i jest to znakomita propozycja dla osób interesujących się teatrem i filmem! Całość napisana jest w formie dialogu, dzięki czemu książkę czyta się bardzo przyjemnie. Szczególnie ujmuje mnie relacja pomiędzy głównymi bohaterami oraz niesamowita mądrość płynąca ze słów narratora, prowadzącego przebieg wszystkich wydarzeń w dziele.

Klara POLECA:          

1.Buszujący w zbożu Jerome David Salinger                       

Książka prawdopodobnie już wielu znana, szczególnie tym poszukującym sensu życia. Jest to opowieść o jednostce wkraczającej w przerażający, obłudny i niezrozumiały świat dorosłości, mniej lub bardziej humorystycznie buntując się przeciwko wszystkiemu co napotka na swojej drodze. Jest to pełna samotności, rozczarowania, gniewu oraz strachu przed przyszłością lekcja życia dla każdego młodego człowieka.

Magda  POLECA:

  1. To Stephen King

Chyba każdy słyszał coś o tym horrorze i przerażającym clownie. Jednak ta książka ma nie tylko straszyć. To przede wszystkim opowieść o przyjaźni, dziecięcej wyobraźni, pokonywaniu starych demonów. Strach miesza się z doskonałym czarnym humorem, realizm z fantastyką, przeszłość z teraźniejszością i to wszystko napisane prostym, bezpośrednim językiem typowym dla Kinga.

Magda POLECA:        

  1. Nie ma Mariusz Szczygieł

Książka analizuje różne rodzaje pustki. Bohaterami są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”, taką radę Hanna Krall udzieliła autorowi książki, którą to pisarz wykorzystał w swoim dziele.

Natalia POLECA:       

1.Skandynawski raj Michael Booth  

Książka-reportaż. Czytając książkę można zagłębić się w życie mieszkańców różnych państw skandynawskich. Autor opisuje życie w tym regionie świata, niezwykle trafnie ocenia problemy ludzi mieszkających w tych krajach. Całość jest utrzymana w dosyć humorystycznym nastroju, co sprawia że książkę czyta się naprawdę szybko, a każda strona i rozdział to nowe fascynujące fakty, ciekawostki i historie.

Iga POLECA:

1.Wstać znowu o ludzkiej porze Joshua Ferris    

To zabawna książka o dentyście, który jest pełen wewnętrznych sprzeczności. W wyniku pewnych “komplikacji” jest zmuszony stawić czoło swojej trudnej przeszłości i zmierzyć się
z niepewną przyszłością. W powieści jest dużo czarnego humoru, jak i trudniejszych problemów głównego bohatera, ale mimo wszystko szybko się ją czyta.

  1. LUDZIE Krótka historia o tym, jak s*ieprzyliśmy wszystko Tom Phillips

Nie przeczytałam jeszcze tej książki do końca, ale mimo wszystko bardzo mi się podoba. Jest to zbiór ciekawych błędów ludzi i ludzkości na przestrzeni wieków. Są tu dokładnie przeanalizowane główne przyczyny tych porażek w humorystyczny, wciągający, jak i pouczający sposób.

Iza POLECA:   

1.Podróż zimowa Jaume Cambre                   

Zbiór pozornie ze sobą nie związanych opowiadań. Każda z piętnastu historii rozgrywa się w innych czasach, dotyczy różnych osób. Po przeczytaniu większości książki można zauważyć pewien przewijający się motyw. Opowiadania zauroczyły mnie pięknem języka i różnorodnością.

Natalia POLECA:       

1.Londyn Edward Rutherfurd                 

Autor, za pomocą ciekawych bohaterów i ich intrygujących losów, opisuje ponad dwa tysiące lat historii stolicy Wielkiej Brytanii. Poznajemy jego bogatą przeszłość, obserwujemy jak pojawił się tam amfiteatr, dzielnica West End czy też Tower of London, a przy tym śledzimy dalsze losy bohaterów książki, które doskonale zazębiają się z przeszłością tego miasta. Aspekt historyczny został przekazany przez autora w taki sposób, że nie sposób się oderwać od lektury. Pozycja opowiada o losach kilku rodzin, nawiązując przy tym inteligentnie do ważnych informacji historycznych tak, aby czytelnika zaciekawić i zaintrygować. Obserwujemy jak miasto się powiększa oraz jak powstają miejsca, które w dzisiejszych czasach odwiedza każdy turysta. Nie ucieka również uwadze ważny przekaz niniejszej publikacji, który zapewne wzbudza dumę w każdym Brytyjczyku: to miasto odniosło sukces dzięki pracowitości londyńczyków! Pokazuje ponadto, że jego niezwykła różnorodność stanowi siłę tego miejsca, nie słabość.

Zosia POLECA:           

  1. Beksińscy. Portret podwójny Magdalena Grzebałkowska

Poruszająca, głęboka, ciekawa biografia rodziny Beksińskich, która szczególnie zwraca uwagę na postać ojca i syna – Zdzisława i Tomka. Wzruszyła mnie do łez, pozwoliła odkryć malarstwo Zdzisława Beksińskiego oraz audycje muzyczne Tomasza.

 

KSIĄŻKOWA TOP LISTA KLASY 2B

  1. Zbrodnia i kara Fiodor Dostojewski

Historia Rodiona Raskolnikowa, byłego studenta prawa, który postanawia zamordować bogatą lichwiarkę. Książka rosyjskiego myśliciela, uważanego za jednego z najświetniejszych pisarzy wszechczasów, która sama uznawana jest za kwintesencję jego geniuszu. Dogłębna analiza psychologiczna, prezentująca złożoność natury ludzkiej i wielość motywów, które mogą popchnąć człowieka nawet do zbrodni. Czy może być ona jednak moralnie uzasadniona?

  1. Małe kobietki Louisa May Alcott

Świetna powieść o mocy siostrzanych więzi, przyjaźni oraz miłości, która nie tylko pokazuje ogromną siłę kobiet, ale i wszystkie ich słabości niezmienne od czasów wojny secesyjnej. Postacie sióstr March – Jo, Amy, Beth i Meg to odbicie nas samych, kobiet XXI wieku, które choć mają wiele więcej możliwości napotykają podobne lub te same ograniczenia co siostry March 200 lat temu.

  1. Od zwierząt do bogów Yuval Noah Harari

Całościowa historia człowieka – od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej.

  1. Wejść między lwy Ken Follet

Książka opowiada historię agenta w czasach radzieckiej okupacji Afganistanu. Jest pełna zwrotów akcji i trzyma w napięciu. Pokazuje drugie oblicze zimnej wojny.

  1. Szkatułka z motylem Santa Montefiore

To wzruszająca opowieść o miłości, potrzebie uczuć i wewnętrznej przemianie osadzona w Chile i Kornwalii. Główna bohaterka Federica, zwana przez rodzinę Fede jest silnie związana ze swoim ojcem podróżnikiem i pisarzem Ramonem. Podczas powrotu z jednej ze swoich wypraw dziewczynka dostaje od ojca nietypowy prezent-szkatułkę z motylem, z którą wiąże się piękna legenda. Od tej pory prezent towarzyszy dziewczynie przez całe życie.

  1. Tajemnica zamku Lucinda Riley

Akcja toczy się w dwóch realiach czasowych: współczesnych i w czasach II wojny światowej.Dzisiaj: Emilie to bohaterka czasów współczesnych nieco zagubiona w swoim świecie, stroniąca od ludzi. Poznajemy ją kiedy opłakuje śmierć swojej matki i zostaje jedyną dziedziczką fortuny. …i wczoraj: Constance to agentka brytyjskiego wywiadu, która trafia do arystokratycznej rodziny francuskiej i z nią związana będzie przez kilka lat okupacji niemieckiej. Odszyfrowanie tajemnic przeszłości, jest kluczem do teraźniejszości – zapierająca dech w piersiach o powieść o miłości, wojnie, odpowiedzialności i odkupieniu.

  1. Rok interny Robin Cook

Książka autorstwa Robina Cooka, jednego z najsłynniejszych autorów thrillerów medycznych, z psychologiczną wnikliwością opowiada o wyzwaniach rzucanych młodemu człowiekowi zanim stanie się on prawdziwym lekarzem. Doktor Peters główny bohater książki, dopiero od kilku tygodni pracuje na internie, co powoduje, że popada w pełne lęku zniechęcenie. W ciągu najbliższych miesięcy będzie musiał udawać, że jest tym kim jeszcze się nie stał: doświadczonym lekarzem.

  1. Igrając z ogniem Tess Gerristen

W rzymskim antykwariacie skrzypaczka trafia na nuty niezwykłego walca. Kiedy po powrocie do domu próbuje go zagrać, z jej trzyletnią córeczką dzieje się coś dziwnego. Czy istnieje związek między utworem a atakami agresji dziewczynki? Nikt w otoczeniu Julii w to nie wierzy. Ona jest jednak przekonana, że coś się za tym kryje, i kiedy jej uporządkowane życie zaczyna się walić, nie pozostaje jej nic innego, niż wrócić do Włoch i prześledzić historię nut. Bo tam to się zaczęło, przed laty, w Wenecji, gdzie marzenia młodego żydowskiego skrzypka zderzyły się z brutalną rzeczywistością rządów Mussoliniego.

  1. Behawiorysta Remigiusz Mróz

Mrożący krew w żyłach kryminał opowiadający o człowieku specjalizującym się w mowie ludzkiego ciała, zwanej kinezyką. Opowiada o byłym prokuratorze z lat komunistycznych, który przyczynił się do zatrzymania wielu groźnych przestępców dzięki swoim nieprzeciętnym umiejętnościom.

  1. Iluzjonista Remigiusz Mróz

Druga odsłona „Behawiorysty”. Tym razem prokurator Gerard będzie brał udział w zatrzymaniu jednego z najgroźniejszych przestępców. Jest nim Iluzjonista – człowiek znający tajniki sztuk magicznych i umiejących poprawnie stosować wszystkie triki. Nawiązanie do pewnej historii sprzed lat, której żywymi świadkami są tylko Gerard i Małgosia.

  1. Opowieść dla przyjaciela Halina Poświatowska

Halina Poświatowska ze względu na swoje utwory poetyckie o miłości i wczesną śmierć otoczona jest nimbem sentymentalizmu. Jednak gdy lepiej pozna się jej biografię, można zauważyć też jej inną twarz – była złośliwa, egocentryczna, uparta. Ciekawym jest jednak to, jak sama pisarka siebie postrzegała. W „Opowiadaniu dla przyjaciela” ujawnia się prawdziwa natura Haśki: Jak mogłaby żyć, gdyby nie ciągła ciekawość świata? Do Ireneusza Morawskiego Poświatowska w autobiografii kieruje wiele ważnych słów, ale w rzeczywistości w sposób głęboki i poruszający odbierane są one przez każdego czytelnika.

  1. Wyznaję Jaume Cabré

Jaume Cabré stworzył ewolucyjne w swej strukturze dzieło sztuki. Polifonicznie, misternie skonstruowane, pozostawiające poczucie niedosytu, ale przede wszystkim niepokoju, bo poruszone zagadnienia zgłębiane są w atmosferze lęku, niepewności i z wszechobecną świadomością tego, że czas upływa nieuchronnie. To zło jest nadrzędnym elementem świata, a słowa „Nie urodziliśmy się po to, żeby być szczęśliwi”, stają się punktem na niekończącej się osi czasu, za którym nie nadąża już narracja. A wszystko to zamknięte w historii o skrzypcach Viala.

  1. Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie Korespondencja 1955-1996 Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert

„Wisełka” i „Kochany Zbyszek”, a może tajemniczy Frąckowiak? To jedna z tych pozycji, której czytanie trzeba sobie dozować. Oboje byli przecież mistrzami epistolografii. Słowo układające się treść wzruszeń i ironii. Ostatni list pochodzi z roku 1996; nagrodzona właśnie Noblem Szymborska, dziękując Herbertowi za gratulacje, pisze: „Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem”.

  1. Szklany klosz Sylvia Plath

Fenomenem tej książki jest to, że za każdym razem odbiera się ją inaczej. Ponadto to wspaniały obraz młodej kobiety, zagubionej w świecie dorosłości i wciąż poszukującej swojej drogi. Autobiografia autorki, a zarazem jej najbardziej znane dzieło, stanowi kwintesencje jej twórczości. Na zakończenie dodam tylko, że to doskonały wybór dla każdego miłośnika i miłośniczki psychologii.

  1. Pachnidło Patrick Suskind

Wróciłam do tej książki, dzięki ekranizacji, którą miałam okazje obejrzeć (i którą również serdecznie polecam). To doskonały wybór zarówno dla miłośników kryminałów jak i powieści psychologicznych. Warto również zaznaczyć, że styl pisania autora jest do tego stopnia niesamowity, że pozwala czytelnikowi poczuć zapach. Kończąc – książka ta stanowi niezwykle ciekawe studium postaci, a jednocześnie nie pozwala nam się nudzić, trzymając w ciągłym napięciu

  1. Ty umrzesz pierwszy James Petterson

Chciałbyś przeczytać kryminał a obszerne księgi ociekające przemocą i krwią cię zniechęcają? Jeśli tak, to ta książka jest dla ciebie! Mimo dość typowo kryminalnych postaci- seryjnego zabójcy i pary zabitych nowożeńców przeczytasz tę książkę bez nocnych koszmarów!

  1. Niebezpieczne kłamstwa Becca Fitzpatrick

Po tym jak Estella była świadkiem groźnego przestępstwa, została świadkiem koronnym i wysłano ją do spokojnego miasteczka na końcu świata. Miała rozpocząć ostatni rok liceum, a jej życie zupełnie się zmieniło. Musi porzucić rodzinę, przyjaciół, chłopaka, a również własne nazwisko.

Choć brak w niej zaskakujących  zwrotów akcji, to bardzo dobry umilacz czasu. ;))

  1. Studium w szkarłacie Arthur Conan Doyle

Jest to pierwsza powieść z cyklu o detektywie z Baker Street. Sherlock Holmes i jego wierny towarzysz prowadzą śledztwo dotyczące dwóch makabrycznych zbrodni w Londynie. Ślady prowadzą wiele lat w przeszłość do Ameryki, sekty mormonów i zemsty za zło sprzed lat.

  1. Duma i uprzedzenie Jane Austen

Akcja tej powieści rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku w Anglii. Książka pokazuje, że pierwsze wrażenie często bywa mylące, a bliższa znajomość potrafi diametralnie zmienić opinie o drugiej osobie. 'To byłoby już największe nieszczęście. Żeby ktoś, kogo się postanowiło nienawidzić, okazał się nagle miły. Nie życz mi czegoś podobnego’.

  1. Tully Paulina Simons.

Książka opowiada o młodej dziewczynie z Topeki, której życie dało nieźle popalić. Jest to książka z pogranicza psychologicznej powieści i romansu.

  1. Człowiek O 24 twarzach Daniel Keyes.

Książka opisuje przypadek Billiego Milligana cierpiącego na zaburzenie dusocjacyjne tożsamości zwane również osobowością wieloraką. Akcja toczy się pod koniec lat 70 XX wieku w stanie Ohio. Przedstawiona historia człowieka u którego stwierdzono obecność aż 24 osobowości inspiruje A momentami wzrusza do łez. Autor ukazuje jednocześnie przerażający wewnętrzny świat Billego Milligana i złożoność czynników jakie wpłynęły na wykształcenie osobowości. Nie można pozostać obojętnym wobec historii tego człowieka, która odsłania przed czytelnikiem tajniki ludzkiej psychiki I na długo pozostawia w świecie jakże fascynującego umysłu

  1. Pieśni Chołów Maciej Głowacki

Akcja książki rozgrywa się pod koniec 20. wieku w Polsce. Do wsi Choły przybywa młody mężczyzna badający sprawę tajemniczego morderstwa malutkiego dziecka. Jego ciekawość doprowadzi go do mrocznej tajemnicy, tajemnicy którą może przepłacić życiem. Książka zapowiada się nieco strasznie jednak obfituje w wątki humorystyczne, fantastyczne, a i jakiś miłosny się trafi. Co najważniejsze jest dostępna za darmo w Internecie w formie ebooka.

  1. Opowiadania Howarda Phillipsa Lovecrafta.

Opowiadania prezentują gatunke weird-fiction, mówi się że Lovecraft wyniósł literaturę grozy na nowy, wyższy poziom. To właśnie Lovecraftowi zawdzięczamy nowy gatunek horroru – horror kosmiczny, a także mitologie Cthulhu. Mimo, że pisarz nie żyje od ponad 80 lat to w popkulturze jest wiecznie żywy, nawiązania do jego twórczości możemy znaleźć utworze Metalliki „Call of Ktulu”, „Nerrenturmie” Andrzeja Sapkowskiego, a także w wielu grach.

  1. Sezon burz Andrzej Sapkowski

Bardzo ciekawa książka dla osób lubiących fantasy, ciekawi wyraziści bohaterowie. Częsta akcja i realistyczne opisy podtrzymują immersję bardzo dobrze. Język jest przystępny i bardzo żywy, widać, że osoby z wyższych sfer posługują się innym językiem niż osoby ze sfer niższych. Uogólniając ciekawa i wyrazista książka opisująca ludzką historię mutanta pozbawionego uczuć. Książka znanego i cenionego na całym świecie pisarza fantasy. Akcja osadzona w świecie wiedźmińskim, opowiada o losach Geralta z Rivii wiedźmina o polującego na potwory, na krótko przed akcją sagi Wiedźmin. Miejscem akcji jest królestwo Kerack.

  1. Pacjentka Alex Michaelides

to mrożący krew w żyłach thriller. Jest to oryginalna i nietypowa, a zarazem szokująca zagadka psychologiczna, która porywa czytelnika już od pierwszych stron.

  1. Światło, które utraciliśmy Jill Santopolo

Książka, która wyciska wiele łez, historia prawdziwej miłości    do bólu prawdziwa i wzruszająca, historia która mogłaby przydarzyć się każdemu z nas. Historia przedstawiona w tej książce daje nadzieję, uczy, że zawsze trzeba szukać piękna nawet w ciemności czy w ruinach, cała akcja dzieje się w obliczu ataku na WTC, może tez dlatego tak chwyta za serce.

  1. Wojna Starożytnych Richard A. Knaak

To epicka opowieść o podróży w czasie wywołanej anomalią czasową wywołaną przez pradawnych bogów. Wielka wojna między płonącym legionem a nocnymi elfami do których przyłączyły się prawie wszystkie żywe istoty, aby obronić świat przed najazdem zła. Historia o przyjaźni, poświęceniu i zdradzie.

  1. Feel again Mona Kasten

Sawyer Dixon jest młoda, twarda… i zawsze trzyma się na uboczu. Od śmierci rodziców z nikim nie nawiązuje bliższych relacji. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy poznaje Isaaca Granta. Isaac w nerdowskich okularkach stanowi całkowite przeciwieństwo mężczyzn, z którymi Sawyer umawiała się na szybkie randki. Isaac, który ma dosyć statusu wiecznego singla, prosi dziewczynę o pomoc. Zawierają umowę: Sawyer zrobi z niego prawdziwego bad boya, a w zamian może utrwalić jego przemianę na kliszy fotograficznej w ramach projektu artystycznego. Jednego tylko Sawyer nie wzięła pod uwagę – emocji, które stopniowo pojawiają się między nią a Isaakiem. To opowieść o walce z demonami przeszłości, dostrzegania w ludziach tego, co niewidzialne dla oka oraz sile uczuć, przez którą opadają maski.

  1. Tamte dni, tamte noce Andre Aciman

Nastolatek Elio spędza wakacje we Włoszech, czytając i grając na pianinie. Jego ojca, uniwersyteckiego profesora, odwiedza pracujący nad doktoratem stypendysta, Amerykanin Oliver. Elio musi oddać gościowi swój własny pokój, jest więc do niego początkowo uprzedzony, uważa go za uzurpatora i aroganta. Ten stosunek z czasem ulega zmianie, pojawia się fascynacja mężczyzną, która przybiera na sile. To poważna powieść o niewyrażalności uczuć, o odkrywaniu siebie, o tęsknocie i sile pożądania.

  1. Harry Potter i Insygnia śmierć K.Rowling

Po śmierci Dumbledore’a Zakon Feniksa wzmaga swoją działalność, próbując przeciwstawić się coraz potężniejszym siłom śmierciożerców. Harry wraz z przyjaciółmi nie wraca do Hogwartu, tylko wyrusza z misją znalezienia sposobu na pokonanie Voldemorta. Wyprawa ta pełna niepewności i zwątpienia najeżona jest niebezpieczeństwami, a co gorsza nikt nie wie, czy zakończy się sukcesem i czy wszyscy dotrwają do jej końca. To opowieść o sile przyjaźni, ogromnej odwadze, walce dobra ze złem i śmierci, która będzie ostatnim wrogiem, jaki zostanie zniszczony.

  1. Coraz większy mrok Colleen Hoover

Nie ma już światełka w tunelu. Nic nie jest takie jak Ci się wydaje, prawda jest  ukryta gdzieś między wierszami. Czy umiesz dostrzec to co pomiędzy? Granica między fikcją a rzeczywistością jest bardzo cienka.

  1. Trylogia Złoto Gór Czarnych Krystyna i Alfred Szklarscy

Opowiada o losach Indian z plemienia Dakotów. Początkowe książki skupiają się na opisach zwyczajów Indian,natomiast ostatnia wypieranie Indian przez osadników i ich zmagania w walce z nimi.

  1. Piekło pocztowe Terry Pratchett

Opowiada o byłym oszuście i złodzieju – Moiscie von Lipwigu, który postawiony pod ścianą (a może raczej nad przepaścią) zostaje zmuszony do zmiany swojego postępowania i otrzymuje do wykonania misję – musi on postawić na nogi upadły urząd pocztowy, co w czasach intensywnego rozwoju technologicznego okazuje się być niezwykle trudnym zadaniem.

  1. Żywe Srebro Neal Stephenson

„Żywe srebro”-powieść zaskakująca ambicją, erudycją i zakresem zainteresowań autora – bywa błyskotliwa, a czasem wprost zdumiewająca w swoich próbach ożywienia niezwykłego, a czasem wprost zdumiewająca w swoich próbach ożywienia niezwykłego miejsca w niezwykłej epoce: Europy w czasach Newtona, Pepysa i Locke’a, by wymienić tylko kilku z plejady bohaterów, którzy przewijają się przez jej karty>>~~Elizabeth Han, The Washington Post.

  1. Małe życie Hanya Yanagihara

Historia „z życia wzięta”, gdzie losy głównych bohaterów nakreślają (nie)zwykłą codzienność,          pełną sukcesów, ale i związanych z nimi porażek, eksponują problemy związane z dojrzewaniem, czy relacjami międzyludzkimi takimi jak przyjaźń. Studium charakterów zbudowane przez autorkę jest zarówno budujące, jak i druzgoczące, nie oszczędza czytelnikowi emocji, czy powodów do refleksji… a to wszystko w Nowym Jorku, mieście uważanym przez niektórych za kolejnego niezwykłego „bohatera” powieści.

  1. Podręcznik kursanta. Kategoria B Radosław Biernat

Przygotowuje on kandydatów na kierowców do egzaminu na prawo jazdy. Książka jest bogata w treść i zawiera całą wiedzę niezbędną do uzyskania pozytywnego wyniku na egzaminie.

 

Książkowa TOP lista
Skip to content