Wizyta w Sądzie Okręgowym klasy 8b

19 marca, we wtorek, nasza klasa – odwiedziła Sąd Okręgowy przy ulicy Seminaryjskiej w Kielcach. Po pojawieniu się na miejscu mogliśmy być świadkami prawdziwej rozprawy karnej. Następnie zostaliśmy ugoszczeni przez Rzecznika Prasowego Sądu, sędziego Jana Klocka, który opowiadał nam, jaką drogę edukacji należy przejść, aby stać się sędzią. Osoby zainteresowane prawem mogły zadawać pytania związane z pracą sędziego i systemem sądownictwa.

Kolejną osobą, która opowiadała nam o swojej pracy była Zastępczyni Kuratora Okręgowego Sądu Okręgowego. Wyjaśniła nam jak różnorodna jest praca kuratora i jakie dana osoba musi spełnić wymagania by wykonywać ten zawód. Na końcu mieliśmy okazje spotkać się z funkcjonariuszem komendy policji wojewódzkiej i zapoznać się z tematem bezpieczeństwa nieletnich i problematyki przestępczości nieletnich.

Następnie zwiedzaliśmy sąd. Zapoznaliśmy się z pracą sekretariatu sadu. Nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, że pracuje tam aż tyle osób! Nasza wycieczka po sądzie skończyła się na oglądaniu cel dla więźniów, którzy przywożeni są na rozprawy. Mogliśmy obejrzeć  je od środka, miejmy nadzieje, że żadnemu z nas nie będzie trzeba tam wrócić. Po czym ze smutnymi minami opuściliśmy to miejsce – lekcje w praktyce są o wiele bardziej ciekawsze niż siedzenie w szkolnych ławkach.

Skip to content