„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

W piątek 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie klas drugich przygotowali recenzje ulubionych książek, a także prace graficzne i zdjęcia. Zapraszamy do lektury i posłuchania podcastu.

Podcast literacki Moniki Tomasik

S. Lewis, Listy starego diabła do młodego

Książka ta jest to zbiór listów doświadczonego i wykwalifikowanego diabła skierowanych do swojego bratanka. „Młody” diabeł pragnie wykazać się w służbie kusicielskiej, w czym pomaga mu jego stryj. „Stary” diabeł dzieli się poradami w jaki sposób powinno się kusić człowieka. Za tą pokaźną dawką humoru, elegancją i dociekliwością skrywają się ważne przemyślenia autora. Pytania na temat istoty dobra, zła oraz ich miejsca w świecie stworzonym przez Boga. Ukazana jest również kondycja duchowa współczesnego człowieka oraz jego największe słabości. Bardzo polecam lekturę tej książki, ponieważ ukazane są w niej osobiste przemyślenia autora. Wskazuje wiele problemów do rozważenia oraz pozostawia miejsce do własnych refleksji i rozmyślań.

                                                                Anna Wiktor, kl. IIA

Książką, którą zrecenzuję, jest Państwo teoretyczne Bartłomieja Sienkiewicza. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla kogoś, kto interesuje się choćby trochę polskim życiem publicznym i polityką. Prawnuk Henryka Sienkiewicza dokonał analizy i diagnozy współczesnej Polski. Były minister spraw wewnętrznych wyjaśnia, dlaczego państwo polskie, mimo kolejnych rządów, wciąż nie jest zrozumiałe dla swych obywateli. Jest wręcz obce i nieporadne. W swej książce zadaje wiele, często paradoksalnych pytań, używając przy tym ostrego języka. Przedstawia również recepty na naprawę Polski, często niebanalne. Demaskuje błędy kolejnych ekip rządzących i jest bezlitosny przy ich wyliczaniu (również swoich). Co ważne, książka jest napisana tak, że można ją zasugerować każdemu, niezależnie od poglądów politycznych, ponieważ została stworzona w duchu neutralności. Polityka otacza nas ze wszech stron, a jeżeli ktoś uważa inaczej, to ta książka może mu otworzyć oczy na sytuację związaną z jego życiem, które jest uzależnione od działań na Wiejskiej.

Kacper Dziopa, kl. IIA

Co warto przeczytać” recenzja Dominiki Maciejewskiej

Recenzja Zapałki na zakręcie Krystyny Siesickiej – recenzja Kingi Pałygi

Recenzja książki Portret Doriana Graya – recenzja Hanny Bujak

Dzień książki
Skip to content