10 marca 2021 w jednej z sal Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach odbył się II etap VIII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Pięcioro uczniów i dwie nauczycielki spotkali się, by wspólnie, po raz kolejny podkreślić wagę ojczystego języka i niezwykłej historii, jaką można za jego pomocą przekazać.

W dobie pandemii wszyscy szczęśliwcy, którym udało się przejść do drugiego etapu, przez wiele miesięcy musieli wyczekiwać okazji, by ponowie móc sprawdzić swe umiejętności ortograficzne. W końcu jednak, z zachowaniem wszelkich restrykcji, udało nam się spotkać i wysłuchać kolejnej ciekawej opowieści minionych lat. Tym razem – jakże na czasie – tematem dyktanda pod tytułem „Niezłomni w słowie” było drukowanie prasy podziemnej. Dowiedzieliśmy się, jak prasa pomagała Polakom w trudnych czasach i jak ważną rolę pełniła w momentach kryzysowych dla Rzeczypospolitej.

Pierwsze czytanie zawsze nieco uspokaja. Można się skupić na treści, na tym, co tekst ma do przekazania, spojrzeć na niego jak na historyczną ciekawostkę, a nie tylko nagromadzenie gramatycznych i ortograficznych pułapek. Jedną z pierwszych ciekawostek był na przykład fakt, iż wielu przyszłych liderów zaczynało właśnie w konspiracyjnych pismach – nazywanych, jak głosił tekst, bibułą. Chociażby Józef Piłsudski, był jednym z wydawców PPS-owskiego „Robotnika”. Faktem, który najbardziej zapadł mi w pamięć było użycie wyżymaczki pralki „Frani” i mocno czekoladowego budyniu do wydruku antykomunistycznych gazet podczas twardej PRL-owskiej propagandy.

Oprócz nowych, ciekawych informacji w tekście nie zabrakło oczywiście paru ortograficznych zagwozdek i miejsc, w których trzeba się było na chwilę zatrzymać, ale ogólny odbiór był raczej pozytywny. Było to na pewno miłe oderwanie się od covidowej rutyny, która wszystkich ogarnęła
w skutek długiego okresu zdalnego nauczania, i dobra okazja do zobaczenia znajomych twarzy – nawet jeżeli tylko do połowy.

 

Alicja Bazak kl.1A

„Niezłomni w słowie”- II etap VIII Dyktanda Niepodległościowego
Skip to content