Dzisiaj w naszej szkole odbyła się inauguracja obchodów roku Mikołaja Kopernika. Wydarzenie zbiegło się w czasie z imprezą naukową pt. Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2023. Myślą przewodnią tego wydarzenia było przedstawienie warsztatu badawczego, którym dysponował Mikołaj Kopernik i porównanie go z możliwościami i narzędziami jakimi teraz dysponują naukowcy.
Warsztaty realizowali uczniowie naszej szkoły przedstawiając swoje pasje i zainteresowania wszystkim zgromadzonym. Uczestnicy mogli wysłuchać wykładów z pokazami Karola Muehsama o kopernikańskiej reformie pieniądza, badaniu monet klasycznymi metodami, w tym metodą Archimedesa. Ponieważ Karol interesuje się numizmatyką i posiada w swojej kolekcji monety z różnych okresów dokonaliśmy badań metodami spektrometrii rentgenowskiej składu chemicznego monet. Badania wykonaliśmy w Laboratorium Spektrometrii Rentgenowskiej UJK. Dziękujemy Pani doktor Ilonie Stabrawie za pomoc w pomiarach i analizie danych. Julia Relidzyńska przedstawiła referat na temat amatorskich obserwacji Księżyca. Był to referat, który wygłosiła również na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu zdobywając tytuł laureata wojewódzkiego oraz finalisty ogólnopolskiego. O najnowocześniejszych technologiach w edukacji astronomicznej opowiedział nam pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister astronomii a obecnie pracownik Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Collegium Medicum UJ Aleksander Herzig. Jest on technikiem symulacji. Opowiedział nam o tym, jak wygląda koordynacja obserwacji astronomicznych w firmie 6ROADS. Opiekuje się tam pracą teleskopu zamontowanego w Japonii. Z powyższego przykładu widać, że również współczesnym astronomom, podobnie jak Mikołajowi Kopernikowi, blisko do medycyny. Rok Mikołaja Kopernika to również stała wystawa poświęcona najbardziej znanemu polskiemu astronomowi. Materiały na tą wystawę przygotowywali uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Szczególne miejsce na tej wystawie zajmuje popiersie Mikołaja Kopernika wykonane metodą druku 3d przez Antoniego Bartkowiaka. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia wystawy.
Niebawem opublikujemy relację wideo z dzisiejszego wydarzenia. Zrealizowali ją trzej uczniowie naszej szkoły Antoni Bartkowiak, Miłosz Rokicki i Jan Sarba.