Za nami już piąte spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Tym razem przenieśliśmy się w świat kina psychologiczno-dramatycznego oglądając polsko-francuską produkcję początku lat 90-tych pt.,,Podwójne życie Weroniki” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.
Przed rozpoczęciem projekcji obejrzeliśmy wprowadzający wykład dr. Marty Hauschild, objaśniający genezę powstawania filmu, realia polskiego kina bezpośrednio po 1989 roku oraz odbiór dzieła przez publiczność oglądającą go po premierze na ,,Wielkim Ekranie”.
Film, choć wieloznaczny i trudny do zrozumienia, spodobał się większości z nas dzięki jego niecodziennemu charakterowi i zmuszającemu do myślenia przebiegowi zdarzeń.
Oczywiście jak na każdym spotkaniu Klubu, odbyła się również dyskusja na temat przesłania obrazu, tego czym kierował się autor oraz naszych własnych odczuć.
Mimo różnych opinii, od wyraźnego zaciekawienia przejawianego przez niektórych, do braku zrozumienia przewodniej idei prezentowanej przez film, wszyscy doszliśmy do wniosku, iż w sztuce występowało wiele symboli wskazujących na dalszy przebieg wydarzeń związanych z losami głównej bohaterki. Unikalność pomysłu Kieślowskiego ma charakter ponadczasowy.
Borys Juszkiewicz
Już w najbliższy piątek zapraszamy na kolejne spotkanie DKF o godz. 15.30.