W dniach 25.02-1.03.2024 r. nasi uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w międzynarodowej kampanii #Stolen Memory pod patronatem #Arolsen Archives z Bad Arolsen i #PNWM. Naszą szkołą partnerską w tym projekcie była Berufliche Schule des Kreises Stormarn w Bad Oldesloe z Niemiec. Jednocześnie w Polsce i w Niemczech odbyło się dziewięć spotkań projektowych. Celem projektu jest odnalezienie krewnych byłych więźniów obozów koncentracyjnych. W archiwum Arolsen wciąż jest 2500 depozytów tzw. „Efektów”, które archiwum chce przekazać bliskim osób, które w czasie drugiej wojny światowej przebywały w obozach koncentracyjnych.

Miejscem spotkania było Schronisko Młodzieżowe w Bremsdorfer Mühle w Niemczech. Podczas wieczoru kulturowego mieliśmy okazję na bliższe poznanie naszych regionów, z których przyjechaliśmy. W czasie projektu odwiedziliśmy dwa Miejsca Pamięci „Centrum Pamięci i Dokumentacji Ofiar Przemocy Politycznej” we Frankfurcie nad Odrą oraz „Topografii Terroru” w Berlinie. Był czas na integrację i wspólne spacery po uroczym terenie Schlaubetal, ale także na spotkanie przy ognisku i pieczenie chleba na kijach.

W jedno projektowe popołudnie byliśmy na terenie dwóch sąsiadujących ze sobą państw, Polski i Niemiec, gdyż, ku wielkiej radości wszystkich uczestników, na krótką chwilę przekroczyliśmy granicę na moście pomiędzy Frankfurtem nad Odrą a Słubicami.

W czasie wytężonej pracy projektowej poszukiwaliśmy informacji dotyczących osób, które zginęły w obozach koncentracyjnych lub ich los po drugiej wojnie światowej wciąż nie jest znany.

Nasza grupa projektowa poszukuje krewnych:

Stanisława Żółtka urodzonego 3 czerwca 1923 r. w Słońsku, dziś województwo lubuskie, na północny wschód od Słubic. Był pracownikiem rolnym. Stan: kawaler. Ostatni adres zamieszkania to Brzeziny w powiecie kieleckim. Stamtąd został wywieziony do Rzeszy Niemieckiej jako robotnik przymusowy i zarejestrowany przez urząd pracy w Augsburgu w maju 1941 roku. Z dokumentów, do których udało nam się dotrzeć wiemy, że przeżył czas okupacji, ale także najprawdopodobniej był uwięziony razem z nim ktoś z rodziny.

Drugą osobą, której krewnych poszukujemy z naszego regionu, to Władysław Prus, urodzony 25 sierpnia 1921 r. w Krzywdzie, dziś województwo lubelskie, powiat łukowski, w północno-zachodniej części wsi. Był piekarzem. Stan: kawaler. Jedynym znanym krewnym jest jego ojciec –Stanisław Prus, który przebywał w Krzywdzie, Grabowie nad Wisłą i Radomiu. Władysław przebywał w trzech obozach koncentracyjnych. Na początku, 28 lutego 1944 r., umieszczono go w obozie w Dortmundzie, po czym 15 marca przeniesiono go do obozu Neuengamme; dalsze jego losy nie są nam znane.

Pomóżcie nam odszukać krewnych p. Stanisława i p. Władysława.

Roześlijcie informację do swoich znajomych. Może akurat natrafimy na jakiś ślad.

Projekt odbył się dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

#Stolen Memory 2024
Skip to content